blog-05.jpg

Kulüp Esnekliği

Araştırma ve üyelerin deneyimleri, kulüplerin toplantılarını nasıl ve ne zaman yapacakları, kimleri üye olarak davet edecekleri ve üye yükümlülükleri konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olduklarında yeni üyeleri çekme ve mevcut üyeleri motive etme konusunda artış olduğunu göstermiştir.

2016 Yasal Mevzuat Konseyi, Rotary kulüplerine şimdiye kadarkinden daha fazla esneklik sunmak için oy kullandı. Politikadaki değişiklikler, kulüplerin ne zaman, nerede ve nasıl bir araya geldiği ve sundukları üyelik türlerini etkilemektedir.

Yeni esnekliği kullanmak için 5 yol

Yeni seçenekleri nasıl ve ne şekilde kullanmak istediğinize karar vermek kulübünüzün sorumluluğundadır. Hangi yönergelerin esnek olduğunu görmek için güncellenmiş Standart Rotary Kulübü Tüzüğü gözden geçirerek başlayın. Hangi değişikliklerin kulübünüze fayda sağlayacağına karar verdikten sonra, bunları yansıtmak için kulüp tüzüğünüzü düzenleyin ve onları deneyin. Çalışmadığına karar verirseniz başka bir şey deneyin.

Kulübünüzün yeni esnek seçenekleri nasıl uygulayabileceğine ilişkin bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

  1. Toplantı programınızı (zamanınızı) değiştirin. Kulübünüzün toplantı günleri, saatleri ve sıklığı değiştirebilir. Örneğin, her ayın ilk salısı iş ve hizmet projelerini tartışmak üzere geleneksel toplantı ve ayın son cuma günü sosyal olarak bir araya gelmek için buluşma düzenleyebilirsiniz. Ayda en az iki kez buluşmanız gerekiyor.
  2. Toplantı formatınızı değiştirin. Kulübünüz şahsen, çevrimiçi olarak veya bazı üyelerin İnternet üzerinden kişisel toplantılara katılmasına izin vererek de dahil olmak üzere bir araya gelebilir.
  3. Devam şartlarını rahatlatın. Kulübünüz, katılım gereksinimlerini kolaylaştırabilir ve üyeleri, liderlik rolünü üstlenmek, kulüp web sitesini düzenli olarak güncellemek, yılda birkaç kez bir toplantı gerçekleştirmek veya bir etkinlik planlamak gibi diğer yollarla katılmaya teşvik edebilir. Kulübünüz dinamikse ve üyeler için iyi bir deneyim sunuyorsa, katılım sorun olmaz.
  4. Birden çok üyelik türü sunun. Kulübünüz, aile üyeliği; ailelerini getirmek isteyenler için liderlik potansiyeline sahip genç profesyonellere çocuk üyelik veya işverenlerini kulüpte temsil etmek isteyen kişilere kurumsal üyelik teklif edebilir. Her bir üyelik türünün aidat, katılım ve hizmet beklentileri konusunda kendi kuralları oluşturabilir. Rotary, bu kişileri kulüp üyeliğinde sayar ve UR aidatları ödenirse onları aktif üyeler olarak kabul edecektir.
  5. Rotaractarları kulübünüzün üyesi olmak için davet edin. Rotaractor'ları kendi Rotaract kulüplerinde üyelikleri devam ederken, kulübünüze katılmaya davet edebilirsiniz.  Kulübünüz bunu seçerse, bu üyeler için, kulüp tüzüğüne yansıyabildiği sürece, rahatlatılmış katılım zorunluluğu veya ücretlerin düşürülmesi gibi özel kurallar oluşturabilir.

Kulüplerin bu yeni esnek seçenekleri denemek üzere kullanabilecekleri değişiklik yönetmeliği örnekleri ve daha fazla bilgi, sık sorulan sorular gözden geçirmeniz için aşağıda verilmiştir.

Kaynaklar ve referanslar

Orijinal yazıyı görüntüle

Rotary 2420. Bölge
POWERED & WEBSITE BY AS