Rekora Dalıyoruz

 

 

Ufuk Koçak Rotary 2420. Bölge için dalacak...

 

“Dünya engelliler serbest dalış” rekortmeni depremzede Ufuk Koçak, 22 metrelik dünya rekorunu 30 metreye çıkarmak için kampa girdi.

Marmara Depremi‘nde yıkılan evinin enkazından 3 gün sonra kurtulan ve iki bacağını da kaybetmesine rağmen azmi ve cesaretiyle “dünya engelliler serbest dalış” rekorunu kıran Ufuk Koçak, bunu 30 metreye çıkarmak için çalışmalara başladı. Dalgıçlık ve rüzgar sörfü yapan, dağa tırmanan ve zorlu doğa şartlarında kamp kuran Koçak, enkaz altından başarılara uzanan hayat hikayesinde rekorlara imza atıyor.

 

Ufuk Koçak rekor denemesi için şunları söyledi : "Kamp hazırlıkları Kaş, Fethiye ve Değirmendere'de olacak.16 Ağustos’a kadar bir çok farklı etabı olan rekor denemesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz, bunlar sırasıyla Kaş, Fetiye ve rekorun denemesinin yapılacağı Değirmendere’de olacak. Hazırlık aşamalarında uzmanlarla ve işinde uzman doktorlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnanıyorum ki 30 metre rekoru 16 Ağustos’ta gelecek”

 

REKORU DEPREM ŞEHİTLERİNE ARMAĞAN EDECEK

 

Daha önce 22 metreye tüpsüz dalarak “dünya engelliler serbest dalış” rekorunu kıran Koçak, rekorunu 30 metreye taşımak için 16 Ağustos’ta Değirmendere'deki batık şehir de dalış yaparak gerçekleştirmeyi deneyecek.

“Ülkemde onlarca, yüzlerce dünya rekortmeni olsun, başarı olsun”

 

“Dünya engelliler serbest dalış” rekorunu 2014 yılında, Türkiye’de yaşayan 8,5 milyon “engellenen” kişi için kırdığını belirten Koçak, “Bu yıl rekoru bir tık daha geliştirmek istiyorum. Buradaki amacım bu defa bir sonraki hedef için bir altyapı, bir farkındalık oluşturabilmek. Artık ben rekor kırmak istemiyorum. Benim serbest dalışla ilgili yetiştirdiğim engellenen kardeşlerim var. Onların bu rekorları kırmasını istiyorum. Ülkemde onlarca, yüzlerce dünya rekortmeni olsun. Bundan çok büyük mutluluk duyarım. Fakat bunun altyapısını hazırlayabilmem için benim bu sene bir rekor denemesi daha yapmam gerekecek. Eylül sonu gibi bu denemeyi planlıyorum. 22-25 metrelik rekorlarımı 30 metreye taşımak istiyorum.” dedi.

 

Artık yüzmede, yelkende, sörfte yeni yeni rekorlar gelecek. ‘Sakat’ dedikleri, ‘özürlü’ dedikleri, ‘engelli’ dedikleri insanların neler başarmış olduğunu görecekler.” ifadelerini kullandı.


“Nefes tutmak benim için çok büyük bir travma”

 

Depremzede olduğuna işaret ederek, nefes tutmanın kendisi için bir zorluk olduğunu anlatan Koçak, şunları kaydetti:
“Daha önce rekor kırdığımda da antrenman süresinde zorlandım. Büyük sıkıntılar yaşadım ama yaptım, başardım. Engellenenlerin dünya serbest dalış rekorunu ülkemize getirdim. Nefes tutmak benim için büyük bir travma. 3 gün enkazın altında kalıp, nefes alabilmek için tırnaklarınla betonu kazıyıp dışarı çıkarsın. Aradan biraz zaman geçer ve nefesini tutup suyun altına girersin. Bunu ne için, neden yaptığın çok önemli.”

 

Farkındalık oluşturmak için gayret sarf ettiğini vurgulayan Koçak, kendisi gibi başarılı nice engellinin bulunduğunu, rekoru da ‘engelli, özürlü’ isimlerinin altında kırdığını ifade etti.


Uluslararası hakemlerin ve resmi gözlemcilerin hazır bulunacağı rekor denemesini dünyanın pek çok spor kanalı da canlı olarak yayınlayacak.

 

Uluslararası Rotary 2420. Bölge'nin desteği ile yapılan bu rekor denemesinde tüm dostlarımızı 16 Ağustos 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de Sevgili Ufuk Koçak ile birlikte olup onu desteklemeye bekliyoruz.

 

Haydi 2420. Bölge hep birlikte rekora dalıyoruz..

Rotary 2420. Bölge
POWERED & WEBSITE BY AS